معماری
خانه / پژوهش‌های تاریخی / پان‌ترکیسم، تبار و فرهنگ اشکانیان‌

پان‌ترکیسم، تبار و فرهنگ اشکانیان‌

نژاد اشکانیان
پان‌ترکیسم، تبار و فرهنگ اشکانیان‌

پان‌ترکیسم، تبار و فرهنگ اشکانیان‌

اشکانیان خود میراث دار مادها و پارس‌ها بودند حتا در آداب ویژه. برای نمونه سورن، دشمن کراسوس رمی به رسم مادها روی خود را سرخاب می‌مالید و آرایش می‌کرد و گیسوان خود را از دو سوی می‌آویخت.[۱] شاهان اشکانی خود را از تبار هخامنشیان می‌‌شمردند و آیین و تشریفات هخامنشیان را زنده کردند. اردوان سوم نیز یکی از پسران خود را داریوش نامید[۲] و ادعای بازپس گیری میراث کورش را مطرح می‌کرد.[۳]

برخی نشانه‌های در دست

از دسته برتری‌های شاهنشاه این بود که دیهیمی بلند بر سر می‌نهاد و بر تختی زرین می‌خفت و گویا آرایش موی سر را چون هخامنشیان می‌آراست. در نشست‌های رسمی و مهم، پادشاه پارت به جای تاج بزرگ کنگره دار هخامنشی، دیهیمی مروارید نشان بر سر می‌گذاشت و آن را هردیان[۴] (= دیهیم افزوده) می‌نامیدند. اشکانیان هم‌چون هخامنشیان پردیس داشتند که در آن شیر، خرس و پلنگ برای شکار نگه می‌داشتند.[۵] ایشان به پی‌روی از پادشاهان هخامنشی مقرر کرده بودند که هر کس به حضور شاهنشاه می‌آید باید به همراه خود پیش‌کش آورد[۶] و در پایان برپایه‌ی یک بازگویی سنتی پارسی، گردآوری اوستا و نگارش کتاب‌های علمی (دانش‌نامه‌ها در قالب اوستا) و نسک‌های ورجاوند زرتشتی برای نخستین بار به‌دست شاه اشکانی ولاگاز (یکم یا سوم؟) انجام شد و دین زرتشت در این زمان با پشتیبانی اشکانیان، در ایران دوباره رواج یافت.[۷]

پارت‌ها تیره‌ای ایرانی بودند و زبان آنان نیز سراسر و بی‌گفتگو از زمره زبان‌های ایرانی در سده‌های میانه بوده است و خود یکی از مراحل رشد زبان فارسی کنونی را تشکیل می‌دهد. هم‌چنین اشکانیان ادعای بازگرداندن میراث گذشتگان خود یعنی هخامنشیان را داشتند و پیوسته خود را میراث دار فرمان‌روایی پرشکوه هخامنشی می‌دانستند.[۸] در پی تبار ایرانی‌ اشکانیان، نام‌های پادشاهان اشکانی نیز نمونه‌های آشکار و استواری از ایرانی بودن این دودمان هستند. این نام‌ها سراسر ریشه‌ی ایرانی دارند.

منابعقلمرو مرز اشکانیان

[۱]– پلوتارخس، کراسوس، بند ۲۱ . ۲۴

[۲]– دیوکاسیوس ۲۷/۵۹

[۳]– تاسیتوس، سال نامه‌ها، ۱۳/۴

[۴]– Herodien

[۵]– کریتیسن سن۱۳۸۴: ۳۸; فلاویوس فیلوستراتوس کتاب ۱ بند ۳۸

[۶]– فلاویوس فلوستراتوس، کتاب ۱، بند ۲۸

[۷]– کیریستین سن۱۳۸۴: ۵۰ / علی‌اُف ۱۳۷۸: ۱۳۵

[۸]– علی‌اُف۱۳۷۸: ۱۳۲

 

منبع: محسنی، محمدرضا ۱۳۹۲: “پان‌ترکیسم، ایران و آذربایجان”، چاپ دوم، پیش‌گفتار دکتر هوشنگ طالع، ص

درباره ی نگارنده

همچنین ببینید

زبان آذری باستان در منابع اسلامی

درباره زبان پهلوی_آذری (کهن) یا زبان باستانی آذربایجان باید توجه داشت که زبان آذری باستان …

۳ دیدگاه

  1. مردک تحریف گر اگر پارت ها آریایى بودند ، پس چرا کتاب مقدس خود آریایى ها (اوستا) آنها را آریایى نمى داند؟؟؟!!!!
    چرا اکثر نام هاى آنها ریشهء هند و اریایى ندارد؟؟؟
    پیشنهاد مى کنم کتاب عظیم “هفت امپراطورى بزرگ شرق باستان” جلد ششم نوشتهء پروفسور جورج راولینسون استاد تاریخ باستان دانشگاه آکسفورد را بخوانى که به صراحت مى گوید پارت ها با توجه به آثار نوشتارى به جاى مانده و اصول و تاکتیک جنگى و پیوند با کوچ نشینان پارنى به احتمال قریب به یقین از اجداد ترکمانان هستند .

    • ببخشید اما آقای محمدرضا محسنی از بهترین پژوهشگران در این زمینه هستند. شیوه نوشتاری ایشون و ارجاع‌هاشون برای من همیشه جالب بود. من درخواست می‌کنم حتما خود آقای محسنی اون بخش از کتابشون که درباره تورانی‌ها و اشکانیان هست و دقیق همین نام‌های تورانی رو بیارن که دروغ شما معلوم بشه. اتفاقا همگی نام‌های تورانیان و پارت‌ها ایرانی هست.
      حتما می فرمایید که پلوتارک یونانی و دیدوروس تاسیتوس و .. یونانی هم تحریف گر بودن که توی منابع بالا ازشون نقل قول شده؟!!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 4 =